Jaanipäev 2010

Laupäeval, 26. juun‘il Montreal Eesti Selts, koos Ottawa Eesti Seltsiga, korraldab jaanipäev Lättemäel, algusega kell 11 päeval. Lipu heiskamine kell 12:00. Tulge ja veetke ilusa päeva maal, sööme koos lõunaeinet (lunch), kohtame vanu sõpru ja teeme õhtul jaanituld. Jaanipäevale tulijate hulgas on Peeter Kopvillem, kes tuleb oma kitarriga koos laulikutega ja kelle meeldiv hääl on tuntud meile kõigile.
Lõuna on MESi poolt, aga Ottawa osalejad on palutud tuua magustoitu. Palun teatage Margus Arujale arujam@rogers.com kui kavatsete jaanipäevale minna, ja tema saadab numbrid edasi Montreali Eesti Seltsile enne 19. juuni. Õhtusöök on omal viisil. Kohapeal on müügil õlu, või siis võtke ise oma joogid kaasa.

Laagriplats on avatud kõigile telkimiseks, kes soovivad jääda üleöö.

—————

Saturday, June 26th the Montreal Estonian Society and the Ottawa Estonian Society are planning Jaanipäev festivities at Lättemäe beginning at 11:00 am. Flag raising is at 12:00 noon. Come spend the day in the country at Lättemäe and join us for lunch, relaxation, some good old fashioned Estonian music and sing-alongs with Peeter Kopvillem and a traditional campfire.

There is no charge for lunch (donations accepted), and Ottawa participants are asked to bring a contribution to the dessert table. Please register with Margus Aruja by emailing arujam@rogers.com before June 19. Supper is on your own, so bring along a cooler. Õlu will be available or bring your own beverages.

Overnight camping is available for anyone who wishes to stay the night.

More information http://www.mtlmes.ca

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: